PR
 
 
   
  UTOLSÓ ESÉLY AKCIÓ  
 

Senki sem vonja kétségbe, hogy a második világháborús buntettek elkövetoit elévülhetetlenül felelosségre kell vonni. Ez azonban az ido múlásával egyre nehezebb. Noha máig is élnek büntetlenül és száma talán több ezer is lehet, azoknak, akik részt vettek az un. végleges megoldásban, vagyis a több millió zsidó elpusztításában, mégis a számonkérés, a felelosségre vonás lehetosége egyre csökken. A gyanúsítottak ma már idos korúak, de a lehetséges tanúk (pl. a túlélok, a szemtanúk, vagy akár a társtettesek) é letkora is igen magas, a hiteles tanúk elérése is nehéz, különös tekintettel arra, hogy a szóban forgó háborús buntetteket már sok-sok é vvel ezelott és gyakran elérhetetlenül távoli, sot jól álcázott helyeken követték el. Akadályt jelent továbbá az is, hogy számos posztkommunista társadalom nem ért egyet a helyi náci kollaboránsok elítélésével, és elofordul az is, hogy a bunösöknek menedéket adó országok sem hajlandók a felelosségre vonásra. Ezeknek a körülményeknek a figyelembe vételével a Simon Wiesenthal Központ 2002 júliusában - az Arieh Rubin úr által Miami- ban alapított Targum Slisi Alapítvánnyal közösen - elhatározta, hogy elindítja az un. Utolsó Esély Akciót a náci háborús bunösök felkutatása és felelosségre vonása érdekében. Az akció ötletadója és koordinálója dr. Efraim Zuroff, az izraeli Wiesenthal Központ igazgatója, aki kompenzációt ajánl fel mindazoknak, akik bizonyítékkal, és/vagy megfelelo információval szolgálnak a holokausztért felelos háborús bunösök felelosségre vonásához, perbefogásához és elítéléséhez. A Wiesenthal Központ elsoként a Balti államokban indította el az Utolsó Esély Akciót. Miért éppen ott?

Számos oka van annak, hogy a Wiesenthal Központ a Baltikum országait, vagyis Litvániát, Lettországot és Észtországot választotta ki elsonek. Ezek közül a legfontosabbak: 1. Ezekben az országokban a legmagasabb volt a holokauszt á ldozatok száma. A helyi zsidó lakosságot csaknem teljesen
megsemmisítették, és más országokból, vagyis Németországból, Ausztriából, Csehszlovákiából, Magyarországról és Franciaországból a deportált zsidók ezreit gyilkolták meg a Balti államokban. 2. A helyi kollaboránsok rendkívül magas számban vettek részt a helyi zsidó közösségek és a más országokból odahurcolt zsidók lemészárlásában. 3. A Balti országokból rendori különítményeket küldtek és vetettek be más országokban is, így pl. Fehérorosz országban és Lengyelországban, ahol azok részt vettek a zsidók elleni tömeggyilkosságokban. 4. Miután a szovjetek 1944-ben megszállták a Baltikumot, több náci háborús bunöst a szovjet hatóságok elítéltek. Ok maguk is személyesen tanúsíthatják, hogy szemtanúi voltak a holokauszt idején az említett bunök elkövetésének. 5. Függetlenségük elnyerése, vagyis 1991 óta a Balti országok egyikében sem állítottak bíróság elé egyetlen helyi háborús bunöst sem, következésképp a bunösök elleni eljárás nagy jelentoséggel bírna mindhárom balti országban. 6. A NATO és EU-tagság elnyerésével nagy figyelem kíséri mindhárom balti ország álláspontját ezekben a fontos kérdésekben.

A Wiesenthal Központ 2002. júliusában kezdte el az Utolsó Esély Akciót a három balti országban, a Vilniuszban, Tallinban és Rigában tartott sajtóértekezletekkel, amelyeken bejelentették, hogy tízezer dollár értékben kompenzálni kívánják azt, aki megfelelo információt nyújt egy náci háborús bunös elleni jogi eljáráshoz és megbüntetéséhez.

EREDMÉNYEK:

Az eddig eltelt két évben a Wiesenthal Központnak 260 nevet juttattak el feltételezett náci bunösökrol. Ezek száma országonként a következo:

Litvánia 198 név Lettország 43 név É sztország 6 név Ukrajna 13 név

A Központ minden egyes névnek és a hozzájuk csatolt információnak a hitelességét megvizsgálta. Ezt követoen a Központ összesen 72 gyanúsított nevét adta át a helyi hatóságoknak azzal, hogy vessék alá azokat további vizsgálatoknak. A fennmaradó nevek országonként a következoképpen oszlanak meg:

Litvánia 46 név Lettország 13 név Ukrajna 13 név

Az Utolsó Esély Akció következményeként eddig összesen 18 esetben folytattak le több mint három tucat gyanúsítottal szemben a litván és a lett hatóságok gyilkosság vádjában vizsgálatokat. Ezen túlmenoen az Egyesült Államokban, Kanadában, továbbá Svédországban is elozetes vizsgálatokat folytattak, tekintettel arra, hogy néhány gyanúsítottnak ezekbe az országokba sikerült elmenekülniük.

Az Utolsó Esély Akció kiterjesztése: A Balti államokban elért eredmények után a Wiesenthal Központ tavaly nyáron úgy döntött, hogy további európai országokra is kiterjeszti akcióját. 2003 oszén ezért Lengyelországban, Romániában és Ausztriában is elindítottuk az Utolsó Esély Akciót. Miért éppen ezeket az országokat választottuk ki?

Lengyelország

Ez volt az az ország ahol hat náci haláltáborban a németek és kollaboránsaik meggyilkolták az európai zsidóság többségét. Ezenfelül nem zsidó lengyelek millióit üldözték és megölték Lengyelország náci megszállása alatt. Noha Lengyelország súlyos veszteségeket szenvedett a második világháborúban, a lengyelek közül többen is akadtak, akik a nácikat segítették a végleges megoldás kivitelezésében. Ezért egyértelmu volt a Wiesenthal Központ számára, hogy Lengyelországban megindítja akcióját a náci bunök elkövetoinek felelosségre vonása érdekében. Ezzel összefüggésben meg kell említeni a Leon Kieres professzor vezetése alatt álló Nemzeti Emlékezet Központ eredményes munkáját, amellyel igen nagymértékben elosegítette a náci háborús bunösök felkutatását. A többi posztkommunista országgal összehasonlítva az o mérlegük különösen pozitív. A lengyel intézet eredményes munkáját bizonyítja az is, hogy 2001-ben például Henryk Mania-t olyan bunök elkövetéséért ítélték el, amelyet Chelmno haláltáborban követtet el, vagy említhetjük többek között a dzsedvabnei ügyben, vagyis a helyi zsidó lakosság lemészárlásával kapcsolatban folytatott vizsgálatokat is, amelyek mind annak a jelét mutatják, hogy Varsó kész a háborús bunösök leleplezésében részt venni. A Wiesenthal Központ a továbbiakban is együtt kíván dolgozni a lengyel intézettel, azért, hogy a náci bunösök ellen eljárást indítsanak.

Románia

A második világháború idején Románia a náci Németország csatlós á llama volt, aktívan közremuködött a végleges megoldás végrehajtásában Romániában, a megszállt területeken és Ukrajnában is. A román kormány, élén Ion Antonescu marsall vezeto szerepet játszott a romániai és az ukrajnai zsidók tízerével történo tömeges lemészárlásában. A románoknak a holokausztban való aktív részvétele ellenére, Románia második világháborús múltjával való szembenézése a következo akadályokba ütközött: 1. A kommunizmus bukása után Romániában egyetlen náci bunös ügyét sem vizsgálták ki. 2. Az ilyen ügyek kivizsgálásának nem voltak meg a személyi feltételei. 3. A súlyos háborús bunöket elköveto Antonescu marsallt, Románia második világháború alatti fasiszta vezérét dícséro megemlékezések egész sorát tartották. 4. A vezeto román politikusok, köztük Ion Iliescu Elnök is számos nyilatkozatukban nemrég kisebbíteni kívánták a románok által a holokauszt idején elkövetett bunöket.

Mindennek ismeretében a Wiesenthal Központ álláspontja az, hogy az Utolsó Esély Akció eredményes lesz Romániában a náci háborús bunösök felkutatása céljából és nem utolsósorban azért is, hogy a román közvéleménnyel érzékeltessék a románok által elkövetett háborús buntettek súlyosságát.

Ausztria

Noha Ausztria az elmúlt 20 évben jelentos lépéseket tett a saját, második világháborús múltjával való szembenézés terén, mégis a náci háborús bunösök utáni kutatások és a felelosségre vonás kérdésében
jelentos lemaradás volt tapasztalható. Az elmúlt 25 évben ugyanis egyetlen osztrákot sem ítéltek el háborús buntettek elkövetéséért, annak ellenére, hogy számos olyan osztrák él ma is, akik aktívan részt vettek a végleges megoldás kivitelezésében. Az osztrákok mulasztását megerosítette a Wiesenthal Központ nemrég lefolytatott kutatása, amely bebizonyította, hogy 1939-1944 között sok osztrák szolgált a foleg zsidók elleni tömeggyilkosságokat elköveto német fegyveres egységekben. (A szóbanforgó kutatást a német munkaügyi minisztériummal közösen végezte el dr. Stefan Klemp, a Wiesenthal Központ kutatója, mégpedig annak a programnak a részeként, amely a Bundestag által 1998 januárjában jóváhagyott törvény értelmében semmissé nyilvánítja a rokkant nyugdíjazást azoknál a személyeknél, akik vétettek az emberiességi normák ellen.) A Wiesenthal Központ reméli, hogy az Ausztriában meghirdetett Utolsó Esély Akció elosegíti az ausztriai holokauszt elkövetoinek felkutatását é s felelosségre vonását, egyben felvilágosítja az osztrák közvéleményt számos osztrák szerepérol a végleges megoldás végrehajtásában.

Az akció kivitelezése és az elso eredmények:

Az akciót minden országban sajtótájékoztatóval kezdtük a helyi zsidó szervezetek vezetoinek részvételével: Varsóban (2003 szeptember 10- é n), Bukarestben (2003 szeptember 12-én) és Bécsben (2003 szeptember 15-én) indítottuk el az akciót. Ausztriában 2003 decemberétol, Romániában 2004 januárjától és Lengyelországban 2004 júniusától speciális információs telefonvonalat vezettünk be, amelyeken keresztül információt lehet átadni. A reklámkampány Ausztriában és Romániában már egy ideje elkezdodött, Lengyelországban pedig 2004 júliusában indul.

Eddig országonként a következo 26 gyanúsított nevét kaptuk meg:

Románia 11 név Lengyelország 10 név Ausztria 5 név

Az Utolsó Esély Akció kiterjesztése:

Az akciót június 30-án indítottuk el Horvátországban, július 13-án Magyarországon, Argentinában augusztusban, Németországban szeptember 21-én, és Ukrajnában pedig november végén, december elején kezdjük az akciót el.
Kilenc gyanúsított nevét: négyet Németországból, hármat Magyarországról és kettot Horvátországból még az akció hivatalos megindítása elott kaptuk meg.

Konklúzió:

Az elmúlt három évben (2001-2004 között) több mint két tucat náci háborús bunöst ítéltek el a világ hat országában. 2002-ben az Egyesült Á llamok egyedül tíz új vádat emelt a holokauszt elkövetoi ellen. Ez a statisztika is azt bizonyítja, hogy még manapság is lehetséges a náci háborús bunösök elleni igazságszolgáltatás. Az ido azonban nagy
sebességgel halad, amely lényegében az elsodleges oka az Utolsó Esély Akció kiemelkedo fontosságának.